پایه پرچم های مرتفع

شرکت آکو پارک با سالها سابقه در زمینه تولید تجهیزات و مبلمان شهری از برترین تولید کنددگان و عرضه کنندگان پایه پرچم های مرتفع در سراسر کشور می باشد. آکوپارک برای آشنایی هرچه بهتر شما عزیزان با محصولات ما مطالبی درباره پایه پرچم های مرتفع ارائه داده است باشد که موردتوجه شما عزیزان قرار گیرد.

پایه پرچم مرتفع چیست

پایه پرچم مرتفع به نامهای  دکل پرچم یا برج پرچم نیز شناخته میشود. پرچم هر کشور به عنوان هویت آن جامعه می باشد و به عنوان  نشانه ای برای آن ملت از زمان باستان تا کنون مورد استفاده قرار گرفته و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در کشور ما، ایران پرچم را به نام درفش کاویانی نام گذاری کرده اند، پرچم در هر کشور نشان از نگاه سیاسی و مذهبی آن کشور و شرایط جغرافیایی و سرنوشت ساز در تاریخ یک ملت می باشد. که در هر کشور از رنگ های مختلف در پرچم استفاده می گردد که به عنوان هویت آن کشور به شمار می رود.  
امروزه  در ورودی هر شهر از پایه پرچم با سایز های مختلف با توجه به موقعیت اجتماعی و آب و هوایی آن شهر استفاده شده است.  این محصولات دارای استاندارد های محساباتی دقیق می باشند از این رو در طراح و ساخت این محصولات باید آن نکات را مورد توجه قرار داد تا در اثر فشار های وارده یا شرایط جوی نامناسب دچار واژگونی و یا خمش نشوند.

 

فرآیند ساخت پایه پرچم های مرتفع

فر آیند ساخت این پایه مانند برج های نوری و پایه چراغ طبق روش گالوانیزاسیون گرم است. 
گالوانیزاسیون گرم یکی از روش‌های محافظت از خوردگی ایجاد خوردگی گالوانیک است که توسط پوشاندن فلز مادر توسط لایه‌ای از فلز محافظ به صورت آند فداشونده در سری گالوانیک (معمولاً روی) انجام می‌شود. در این حالت پوشش خورده شده و فلز مادر محافظت می‌شود. گالوانیزاسیون با روش غوطه وری گرم ،بیش از هر روش دیگری از فولاد در برابر خوردگی محافظت می کند به این صورت انجام میشود که قطعات فولاد با رویZn  مذابِ 450 درجه داخل وان به روش غوطه وری گالوانیزه میشوند. کوتینگ(پوشش دادن) ورق های گالوانیزه موجود در بازار داخلی ایران در حدود 150-80 میکرون (گرم بر متر مربع) می باشد. برای مثال کوتینگ 80 به این معنا است که در هر متر مربع ورق گالوانیزه 80 گرم پوشش روی وجود دارد. واضح است که هرچه درصد پوشش روی در ورق گالوانیزه بیشتر باشد، مقاومت محصول نیز بیشتر است.

 

مزایای ورق گالوانیزه مورد استفاده در پایه پرچم های مرتفع

• هزینه کمتر: نسبت به دیگر روشهای معمول جلوگیری از خوردگی روش گالوانیزاسیون هزینه کمتری خواهد داشت.
• هزینه کمتر برای تعمیرات و نگهداری: به  این دلیل که در گالوانیزاسیون به تعمیرات هزینه بر نیاز ندارد توصیه می شود که حتی درشرایطی که انجام این عمل نسبت به سایر روشهای جلوگیری از خوردگی هزینه بیشتری دارد باز هم از این روش استفاده شود.
• طول عمر بالا: طول عمر ورقهای پوشش داده شده با روی‏ در محیط هایی که خوردگی در آنها بالا است ، چیزی درحدود ۲۰ تا ۳۰ سال می باشد.
• اعتبار: استانداردهای متفاوت در رابطه با گالوانیزه کردن ورقهای فولادی، درزمینه ایجاد پوششهای نازک بحث می شود و این نشانگر آن است که طول عمر و شیوه ی عملکرد لایه روی‏، برای مصرف کننده قابل اعتماداست.
• مقاومت بالای پوشش: پوششی که از طریق گالوانیزه ایجاد می شود بخاطر داشتن یک ساختار متالورژیکی ویژه، از مقاومت مناسبی در برابر صدمات مکانیکی، اصطکاک و خوردگی برخوردار است.
• محافظت خودکار در برابر صدمات محیطی: این پوششها بخاطر آنکه در فولاد نفوذ کرده و به عنوان کاتد عمل نمایند،توانایی این را دارند که مقاطع ریز موجود در روی سطح فولاد را در برابر صدمات محیطی و خورندگی، محافظت کنند.
• محافظت کامل: پوشش بوجود آمده قادر است تمام نقاط و سطوح فولاد را اعم از گوشه ها، جاهای کوچک و فرورفتگی ها را پوشش داده و از زنگ زدگی آنها پیشگیری نماید. در این زمینه هیچ پوششی از پوشش گالوانیزه بهترعمل نمی کند.
• کنترل راحت: پوشش گالوانیزه به آسانی و بدون نیاز به انجام هیچ آزمایش مخربی و فقط به وسیله چشم قابل بررسی و بازرسی است (در شرایط خاصی که لازم است برای کنترل کیفیت تضمین ارائه شود، بایستی آزمایش های مخرب انجام شود).
• دستیابی به هدف در مدت زمان کم : وقتی که لازم باشد ورقهای گالوانیزه در محل بکار برده شود، در این حالت  دیگر نیاز نیست زمانی برای آماده کردن سطح، رنگ کردن و یا بازرسی صرف شود.
بعد از گالوانیزه کردن فولاد ابتدایی با توجه به اینکه پایه لوله ای یا چندوجهی باشد. مراحل متفاوت میشود.

انواع پایه پرچم های مرتفع

پایه پرچم های مرتفع در دو نوع پایه پرچم لوله ای و پابه پرچم چند وجهی تولید می گردند که در ادامه به ذکر مشخصات و تفاوت های این دو می پردازیم. همچنین باید توجه کرد که فرآیند ساخت این دو مدل پایه پرچم از این مرحله به بعد متفاوت می باشد که در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت.

پایه پرچم لوله ای 

یکی از پرکاربردترین پایه چراغ های خیابانی است که در همه اماکن و خیابانهایی که نیاز به روشنایی دارد مورد استفاده قرار می گیرد . پایه چراغ های لوله ای ارزانترین پایه های قابل تولید در یک ارتفاع مشخص هستند .پایه پرچم ها تا ارتفاع 12 متر بصورت لوله ای ساخته میشوند..  پایه پرچم لوله ای را  می توان بصورت قطعات لوله با ارتفاعات مختلف ساخت . بدیهی است که هر چه از پایین پایه به بالا نزدیک میشویم ضخامت ورق کاهش پیدا میکند.
 

پایه پرچم چند وجهی

برای ساخت پایه های چندوجهی ابتدا باید آنها را برش داد و سپس فرم داد. پایه‌ پرچم چند وجهی نوعی دیگر از پایه چراغ است که نسبت به ارتفاع سازه میتواند از 6 وجه تا 16 وجه داشته باشد و می‌تواند از ارتفاع 6 متر تا 60 متر تولید شود. پایه پرچم  های چندوجهی بصورت قطعات شش متری برش داده و خم میشوند و سپس بهم متصل میشوند. این نوع پایه ها برخلاف پایه های لوله ای محدویتی برای ارتفاع ندارد. برای ساخت پایه های چندوجهی ابتدا باید آنها را برش داد و سپس فرم داد. 
 


ورق کاری پایه پرچم های مرتفع

فرآیندی است که  بمنظور فرم دادن ورق انجام می گیرد . این فرآیند بسیار متنوع می باشد که از جمله ی آن می توان به عملیات های برشکاری , خمکاری , کشش عمیق و ... اشاره کرد.

برشکاری پایه پرچم های مرتفع

برای بریدن ورقها از انواع قیچی های دستی , اهرمی و ماشینی کمک می گیرند.

قیچی های ماشینی 

قیچی های ماشینی دارای انواع مختلفی هستند از جمله
1. قیچی برقی
2. قیچی گیوتین ورق
3. قیچی های گرد بر ماشینی
برای سرعت عمل بیشتر در برش ورق با گیوتین مخصوصا آنهایی که دارای طول زیادتری می باشند , از گیوتین ورق استفاده می شود در این قیچی ها معمولا تیغه پائینی ثابت بوده وبه لبه میز قیچی سوار شده است . تیغه بالائی که بطور عمودی قابل حرکت می باشد نسبت به تیغه پائینی دارای زاویه ای از 1 تا 6 درجه بوده و می توان با عبور دادن آن از کنر تیغه ثابت ( پائینی ) عمل برش را انجام داد . این قیچی ها در دو نوع دستی و ماشینی موجود میباشند.  این برشکاری ورق از نظر اقتصادی به صرفه ترین نوع برشکاری در قیمت ورق می باشد.

خم کاری ورق پایه پرچم های مرتفع

خمکاری ورق فرآیندی است که در آن نیرویی به یک ورق وارد می شود و باعث می شود که در یک زاویه خم شده و شکل دلخواه را ایجاد کند. این امر باعث می شود ورق از زوایای گوناگون به حالت V , U یا ناودانی تبدیل شود. در خمکاری شکل ورق تغییر می کند ولی حجم آن ثابت باقی می ماند. یک نوع روش خم کاری با دستگاهی موسوم به برک BRAKE انجام میشود. رایج‌ترین دستگاهی که برای خم کردن ورق‌های فلزی مورداستفاده قرار می‌گیرد دستگاه پرس برک است این دستگاه به کمک اجزای هیدرولیکی و مکانیکی خود ورق‌های فولادی را از طریق یک نیروی بسیار زیاد شکل‌دهی می‌کند.
با استفاده از برش دادن و سپس خم کاری پایه ها در تعداد وجوه مختلف تولید میشوند.


نصب پرچم روی پایه پرچم های مرتفع

پرچم میتواند به دو صورت بر روی پایه نصب شود: 
1 – توسط طناب:  در اینصورت  در پایه پرچم های تا ارتفاع 12 متر پرچم را به روش دستی بالا و پایین میبرند. اما از این ارتفاع به بالا پرچم به روش دستی برقی (با استفاده از گیربکس )و برقی ( با استفاده از گیربکس و الکترو موتور) بالا و پایین برده میشود.
2- توسط براکت: براکت بروی پایه جوش داده میشود. از جنس فولاد گالوانیزه میباشد.

براکت

 

شما مشتریان عزیز می توانید با همکاران ما از طریق شماره تلفن های درج شده در سایت ارتباط برقرار نمایید و سفارش خود را ثبت کنید.

دکل پرچم یا برج پرچم

گالوانیزه گرم

پایه پرچم لوله ای و پایه پرچم چند وجهی

تعداد بازديد : 876
نظرات كاربران :