گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/08/08 - 15:53
كد :10154

المان بتنی چیست

المان بتنی یکی از پرکاربردترین خدمات و مبلمان شهری می باشد که در بسیاری از نقاط شهر نصب می شود.

المان بتنی یکی از پرکاربردترین خدمات و مبلمان شهری می باشد که در بسیاری از نقاط شهر نصب می شود. امروزه المان های شهری ساخته شده از بتن مورد استقبال عموم مردم واقع شده است. ترکیب ذوق و هنر ایرانی با بتن جلوه ای خاص و زیبا به شهر می بخشد. المان بتنی گاهی از ماهیت یک المان شهری زیبا خارج شده و به یک نماد بارز تبدیل می شود. سازه های بتنی نشان دهنده زیبایی و ماهیت یک شهر بوده و ماندگاری بسیار خوبی دارد. طراحی و ساخت المان های بتنی خلاقانه بوده و از قابلیت ایجاد هر گونه تغییر در مراحل مختلف طراحی و اجرا برخوردار است. 
المان های شهری در فضاهای باز و در سطح شهر نصب می شوند بنابراین بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد بنابراین علاوه بر زیبای و ظرافت باید از استحکام و دوام بالایی برخوردار باشند و با استفاده از بهترین و با کیفیت ترین مواد ساخته شوند. المان شهری بتنی در طرح ها و مدل های مختلفی تولید می شوند. 

 

المان بتنی چیست

ویژگی المان بتنی

  • از دوام و استحکام بالایی برخوردارند
  • ظاهری زیبا و شکیل دارند
  • قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای دارند
  • در ابعاد و طرح های مختلفی قابل تولید می باشند
  • ضد آب و قابل شستشو می باشند
  • دارای طول عمر زیادی هستند
  • در برابر شرایط جوی نظیر باد، باران، برف و... مقاوم می باشند
  • در برابر یخ زدگی و تابش مستقیم نور خورشید مقاومت بالایی دارند
  • از مقاومت بالایی در برابر مواد اسیدی و مواد خورنده برخوردارند

انواع المان بتنی

المان های بتنی شهری در مدل ها و طرح های مختلفی تولید می شوند که در این بخش به معرفی برخی از آنها می پردازیم:

گلدان بتنی

گلدان های بتنی شهری به منظور کاشت انواع گل های طبیعی و مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. گل آرایی سطح شهر علاوه بر زیبایی موجب سرزندگی و نشاط شهروندان و فضای شهر می شود. گلدان های بتنی معمولا در مکان های عمومی و پارک ها مورد استفاده قرار می گیرد. گلدان های بتنی در انواع مدل ها و قالب ها با بهترین جنس مواد اولیه تولید می شوند به طوری که با گذشت زمان از کیفیت آنها کاسته نخواهد شد. گلدان های بتنی بزرگ در برابر سرما، گرما مقاوم می باشند و به خاطر این دوام و استحکام جزو پر کاربرد ترین مبلمان شهری محسوب می شوند.

مجسمه بتنی 

در بسیاری از فضاهای شهر و باغ ها از انواع مجسمه های بتنی به منظور زینت بخشیدن به فضای شهری استفاده می کنند. مجسمه مشاهیر، مجسمه حیوانات و... نمونه ای از مجسمه های بتنی می باشد. در ساخت مجسمه های بتنی ابتدا نمونه با استفاده از گچ و به صورت مستقیم تراشیده می شود. سپس از مدل تراشیده شده قالب چند تکه سیلیکونی با پشت قالب فایبرگلاس گرفته می شود. پس از اتمام قالب گیری مجسمه از قالب جداشده و بتن ریزی داخل آن انجام می شود. ماده مورد استفاده در مجسمه سازی باید قابل فرم پذیری باشد بنابراین استفاده از بتن سبک در ساخت این نوع مجسمه ها بهترین گزینه می باشد.